False memory-Dean Koontz

"Aby dotrzeć tam, dokąd nigdy nie dotrzemy, stać się takimi, jakimi nigdy nie będziemy."

22 lip 2011

Lodowa pani - Sally Prue

Nie słyszałeś o lodowej pani…? Możesz się na nią natknąć w czasie wspinaczki po drzewach. Jak ją poznasz? Opanuje cię przenikliwy chłód. Jeżeli uda ci się ją zobaczyć, dostrzeżesz długie białe włosy i wątłej budowy bladego upiora. Wszak nie musisz się obawiać, ponoć w dzisiejszych czasach wróżki, elfy i inne stwory już nie istnieją, a jak było w roku 1939…? 

Do Anglii wraz z rodzicami przyjeżdża młody berlińczyk – Franz. Nowy kraj jest dla niego obcy i nieznany, chłopiec nie rozumie dlaczego każe się mu mieszkać w tej deszczowej krainie. Opiekunowie niczego mu nie tłumaczą. Dziecięcy świat Franza i świat dorosłych wzajemnie się mijają. Jedyną ucieczką i radością dziecka stają się wędrówki na pobliskie błonia, gdzie z zafascynowaniem obserwuje przyrodę. Nie ma jednak pojęcia, że od pewnego czasu ktoś i jego obserwuje równie uważnie… A łąki i las kryją świat, o istnieniu którego nikt nie wie i w istnienie którego nikt by nie uwierzył. To tam Franz spotka Edrin. Dziką, wygłodniałą, niezwykle szybką i nieufną. Czego będzie od niego chciała, kim jest i czy okaże się jego zgubą, czy może ratunkiem, dowiecie się sięgając po powieść brytyjskiej pisarki, która swoją twórczością zaczarowała już niejednego czytelnika.  

W tej niewielkiej objętościowo książce mieści się wiele ważnych treści. Niektóre z nich są ukryte pod iście baśniową i tajemniczą otoczką. Poruszane przez autorkę kwestie wypływają ze stron powieści w odpowiednim czasie. Wszystko po to, by rozbudzić czytelniczy apetyt. Ta bajkowa łamigłówka z chwili na chwilę coraz bardziej się wyjaśnia. Niepostrzeżenie zauważamy, o co tak naprawdę chodzi… Zręcznie to zostało pomyślane, że opowieść o krainie elfów skrywa w sobie okrutną prawdę o wojnie, odmienności, odwiecznej walce o przetrwanie i dobry byt, o zwierzęcej naturze człowieka, o miłości i więzach łączących ludzi, o samotności i izolacji osób innych, a także o dorastaniu, albo przede wszystkim o tym… Pani Prue stawia pytania –jak dobrze wybrać życiową drogę, po której stronie się opowiedzieć, w co wierzyć, za kim iść by przetrwać i wreszcie jakim być, by żyć godnie. A wszystko to w niezwykle barwnej historii, od której trudno się oderwać. 

Muszę przyznać, iż początkowo sceptycznie podchodziłam do przedstawionego w książce świata. Dopiero gdy spojrzałam na ów świat inaczej, potrafiłam docenić jego istotę. Przybliżę nieco ten fantastyczny obraz… Mama i tata głównego bohatera nazywani są Wiewiórką i Wilkiem, ludzie to demony, a dziwne stwory zamieszkujące błonia to Plemię. Wszyscy mają swoje reguły według których postępują. Plemię nie znosi demonów, a jego członkowie gotowi są zabić nawet najbliższych dla kawałka mięsa. Członkowie Plemienia są także zimni i okrutni. Ale ludzie wcale nie są lepsi, mimo iż bije od nich ciepło, skłonni są do równie mrocznych czynów… A może Plemię i demony jednak więcej łączy niż dzieli? Może ta baśniowa kraina, to ni mniej, ni więcej, jak zakamuflowany kawałek rzeczywistego świata? 

By znaleźć odpowiedź na te pytania, warto się wybrać wraz z „Lodową Panią” w poetycką podróż. Bez względu na to, czy jest się czytelnikiem młodym czy starszym. Wszak z baśniowych opowieści nigdy się nie wyrasta.

Moja ocena: 4+/6
Dane o książce: Sally Prue, Lodowa Pani, Wydawnictwo TELBIT 2011, s. 208.

- Za książkę dziękuję Wydawnictwu TELBIT -

20 komentarzy:

 1. Ciekawa recenzja, z chęcią przeczytam tę książkę :d

  pozdrawiam ! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią przeczytam, bo "Lodowa pani" mnie zaciekawiła:)). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak byłam mała lubiłam rozmyślać o tym, jak wygląda Zima, czy jak stara kobieta z surową twarzą, czy młoda i piękna? Dobra, dobra już kończę, ale właśnie dlatego chcę sięgnąć po Lodową panią, tytuł kojarzy mi się bardzo miło :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaciekawiłaś mnie tą recenzją :)
  Lubię opowieści o wróżkach i kreację magicznych światów.
  Niestety rzadko przypadają mi do gustu.
  Jeśli jednak na swojej drodze spotkam tą książeczkę na pewno dam jej szanse:)

  OdpowiedzUsuń
 6. O! Ciekawa książka i ciekawa recenzja! Muszę koniecznie przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 7. Tydzień oczekiwania na Twoją nową recenzję dłużył mi się okropnie ;)), ale warto było poczekać. Chętnie poszukam odpowiedzi na wspomniane przez Ciebie pytania -zachęcona ostatnim zdaniem "Wszak z baśniowych opowieści nigdy się nie wyrasta" ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tyle pytań i myślę sobie, że warto będzie poszukać na nie odpowiedzi. I chociaż zwykle unikam takich książek, bo to po prostu nie moja "bajka", jednak ta mnie zainteresowała.
  Naprawdę :) Jak zwykle to głównie zasługa Twojej niesamowicie interesującej recenzji. Zawsze czytam je z ogromną przyjemnością.

  OdpowiedzUsuń
 9. Lodowa pani to ostatnia osoba, którą chciałabym teraz spotkać, ze względu na ten ziąb na dworze. Dlatego ja tak trochę z innej beczki. Bellatriks, nominowałam Cię do One Lovely Blog Award. Szczegóły znajdziesz u mnie. Przyjmiesz moje zaproszenie? :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chyba wyrosłem z takich historii...

  OdpowiedzUsuń
 11. A mi się podoba ta historia, i mam nadzieję, że moim dziewczynkom też się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 12. O tej książce już słyszałam, ale podeszłam do niej sceptycznie. Twoja recenzja, zdecydowanie mnie zachęciła i po lekturę sięgnę, chociażby z racji okładki która jest wprost magiczna. *__*

  OdpowiedzUsuń
 13. Umiesz zaciekawić. Troszkę mi to całe połączenie przypomina film hiszpańskiej produkcji "Labirynt Fauna". Akcja też dzieje się około 2 wojny światowej tyle, że w Hiszpanii gdzie mieli swojego dyktatora. Bohaterka także odkrywa fanstastyczne świat, ale będący pod wpływem tak dużego przelewu krwi i okrucieństwa jakie niesie wojna. "Lodową panią" chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Chciałam się z Wami podzielić jednym fragmentem z książki, który bardzo mi się spodobał:

  Z brzozy i leszczyny szarej,
  Twoją trumnę jutro zbiją;
  Z chmur płaczących łzy polecą
  I twe kości całkiem zmyją.

  [Sally Prue, "Lodowa Pani", s.121]

  OdpowiedzUsuń
 15. Hmm... Zaciekawiłaś mnie więc może się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Zaciekawiłaś mnie bardzo i chętnie sięgnę po tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ładnie to wszystko opisałaś, tylko czy to książka dla mnie... Nie przekonam się, jak nie spróbuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie słyszałam o "Lodowej Pani" ale nic dziwnego, bo to dopiero nowość! Bardzo zachęcająca recenzja. Wprawdzie nie czytam zbyt wielu książek o podobnej tematyce, ale z przyjemnością sięgnęłabym akurat po tę - wydaje się być dobrą pozycją na wakacje.
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Od dawna miałam ochotę na baśniową opowieść, a dzięki tobie już wiem, jaką wybiorę. Okładka mnie urzekła. Nie ma w sobie nic z tych, z jakimi często się spotykam w księgarniach.

  Pozdrawiam,
  Darcy.

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo mnie interesuje ta książka. Zachęcająca i ciekawa recenzja :) W przyszłym tygodniu idę do Empiku na małe co nieco.. :P
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń