False memory-Dean Koontz

"Aby dotrzeć tam, dokąd nigdy nie dotrzemy, stać się takimi, jakimi nigdy nie będziemy."

4 sty 2014

Pamiętniki Casanovy ♥ Giovanni Giacomo Casanova

Wraz z pamiętnikami Casanovy wyruszyłam w niezwykle barwną literacką podróż. Zwiedziłam niemałą część Europy i ucztowałam na niejednym wielkim dworze. Z ogromnymi pokładami zainteresowania śledziłam losy „kochanka wszech czasów” – jego coraz to nowsze znajomości, podróże i awanturnicze przygody. Trzeba przyznać, że jako autorowi – nie brakowało mu fantazji. I choć według badaczy Casanova nieco ubarwia niektóre wydarzenia, coś dodaje, coś pomija, to ani trochę nie przeszkadza to w odbiorze całości. Parę pomieszanych dat, czy nazwisk, w żadnym razie nie może zaszkodzić intrygującej prawdzie przekazu. Ale ileż pikanterii dodaje fakt, że czytamy o rzeczach prawdziwych!

Te niezwykłe i autentyczne zarazem dzieje opisane zostały na ponad dwóch tysiącach czterystu stronach materiału! Niebywałe miał zatem zadanie Tadeusz Evert, który to z kilkuset kartek zapisanych przygodami Casanovy, wybrał dla czytelnika te zgoła najciekawsze. W pigułce podaje nam się opowieść o losach człowieka, który swoimi przeżyciami mógłby obdzielić tuzin, a nawet dwa tuziny osób.

Czemu można przypisać tak niebywały sukces Pamiętników w skali światowej…? Co takiego to pisarstwo miało w sobie, że zaintrygowało niejednego wydawcę i niejednego czytelnika… Przede wszystkim nasuwa się tu fenomenalny obraz epoki: ludzkie zwyczaje - te dobre i te złe. Serwuje nam Casanova całą paletę rozmaitych postaci: od mniszek, poprzez wielkie damy, panie lekkich obyczajów, aż do królów, lokajów, magnatów i księży. Pozwala nam doświadczyć wielkich namiętności, szalonych miłostek, pojedynków, licznych intryg oraz hazardowych uciech. Tak wodzi czytelnika, że ten niezauważenie przepada w jego świecie. I z alkowy, zaraz umyka przed wystrzałem z broni, by po chwili uciekać z rąk rzezimieszków, wierzycieli, czy licznych zazdrośników. A jakże to wszystko przyjemne! Rzec by można, że nie czytamy o przygodach Casanovy, ale przeżywamy je razem z nim.

Z tak wyborną lekturą zakończyłam miniony rok i rozpoczęłam nowy (książkę zaczęłam czytać pod koniec grudnia 2013r.). I mam nadzieję, że jaki początek, taki będzie cały rok – obfitujący w niezwykle wciągające publikacje. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko ukłonić się i podziękować za tak wyborną literacką ucztę. Dziękuję po stokroć i żałuję wielce, że się skończyła. Zostałam bezsprzecznie kupiona, zauroczona i jakkolwiek by tego nie nazwać, powiem po prostu, że książka ta była niesamowita!

Alchemik i szarlatan, awanturnik i kochanek - Giovanni Giacomo Casanova powrócił w bardzo dobrym stylu! Nie lękajcie się, czytajcie!
♥♥♥
Moja ocena: 6/6
Dane o książce: Giovanni Giacomo Casanova, Pamiętniki Casanovy, Wydawnictwo W.A.B. 2013, s. 416.

21 komentarzy:

 1. Heath Ledger świetnie wcielił się w rolę Casanovy w filmie sprzed paru lat. Już wtedy wciągnęła mnie historia znanego na całym świecie uwodziciela, a przede wszystkim człowieka korzystającego z życia pełnymi garściami. Z wielką chęcią poznam powyższe pamiętniki, bo wydają się być przekładem rzetelnym i ciekawym. Zaintrygowałaś mnie tą recenzją!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli nie widziałaś filmu, to koniecznie zobacz. Polecam!
   Casanova (2005) [http://www.filmweb.pl/Casanova]

   Usuń
  2. Na film trafiłam kiedyś w telewizji i obejrzałam od początku do końca. Nie pamiętam go już zbyt dobrze, więc chętnie go sobie odświeżę 8)

   Usuń
 2. Czytałam książkę. Oglądałam kilka odsłon Casanovy. Polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podpisuję się pod twoją recenzją czym tylko mogę - książka jest bardzo dobra.
  Kupiłam ją w ubiegłym roku w trochę obniżonej cenie - bardzo ładne wydanie, dobry przekład i czyta się naprawdę wyśmienicie. Przyznaję, że nawet byłam zaskoczona, że aż tak mi się spodobały zapiski Casanovy. Polecam wszystkim, którzy jeszcze nie czytali!

  PS Wspomniany wyżej film widziałam, ale chętnie obejrzę jeszcze raz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest do wygrania w konkursie teraz, więc nie musisz się rozglądać, tylko odpowiedzieć na pytanie;p

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam tę książkę i planuję ją przeczytać - choć zaskakuje mnie fenomen tego faceta, bo jeśli spojrzeć na jego portrety, to był bardzo przeciętnym mężczyzną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem szczerze, że tego się obawiałam i celowo nie oglądałam jego portretów, żeby mi się nie przedstawiał w czasie lektury 8) Może i dzięki temu ów lektura wydała mi się taka 'smakowita'... 8)

   Usuń
 6. O, taką książkę z chęcią bym przeczytała. Bardzo zachęcająca recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 7. Z chęcią do niej zajrzę, ponieważ Casanova jest naprawdę intrygującą postacią :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Koniecznie muszę poznać tę książkę, gdyż jej tematyka ogromnie mnie zaciekawiła i chętnie przybliżę sobie postać sławnego Casanowy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Takie właśnie, pełnego czytelniczych emocji roku Ci życzę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety nie czytałam, ale film widziałam :)
  P.S Nominowałam Cię do Liebster Blog Award. Zapraszam do udziału :)
  http://ksiazkowo89.blogspot.com/2014/01/liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 11. Życzę wszystkiego dobrego w nowym roku :)
  Książkę chętnie bym przygarnęła pod swój dach. Nie zawsze mam chęci na czytanie o dawnych czasach w książkach, ale chętnie bym poznałam pana Casanovę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. No to cieszę się, że zakończyłaś dobrze 2013 pod względem czytelniczym ;)
  Akurat ta książka chyba nie jest dla mnie, ale dobrze, że Tobie się spodobała
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Raczej nie przepadam za takimi książkami, ale skoro aż tak Ci się podobało, to może warto spróbować :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Trochę nie moja tematyka, ale mimo wszystko dam jej szansę. Świetna, zachęcająca recenzja :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. mówią, że jaki styczeń taki cały rok, więc pozytywnie rozpoczęcie roku jest na wagę złota. ja już niestety zaliczyłam książkową wpadkę, ale wszystko przez to, że dałam się skusić nowości. klasyka to jednak zupełnie inna "bajka", stąd sama częściej będę musiała od niej wracać. książka opowiadająca o Casanovie też wygląda obiecująco.

  OdpowiedzUsuń
 16. Intrygująca postać i bardzo ciekawa książka, którą warto przeczytać. Również polecam :)

  OdpowiedzUsuń