False memory-Dean Koontz

"Aby dotrzeć tam, dokąd nigdy nie dotrzemy, stać się takimi, jakimi nigdy nie będziemy."

9 kwi 2012

- PRAGA -

Chciałam się z Wami podzielić paroma zdjęciami z mojej wycieczki do Pragi. Odwiedziłam tę piękną stolicę przed świętami wielkanocnymi. Był to wyjazd obfitujący w zwiedzanie, kosztowanie przysmaków czeskiej kuchni oraz iście wiosenny wypoczynek (pogoda dopisała). Naturalnie nie zabrakło i książek!


↑ Antykwariat ten odwiedziłam w drodze na górujący nad miastem Zamek Praski ( Pražský hrad). Na samym wzgórzu zamkowym miałam też okazję zobaczyć domek (zlokalizowany na Złotej Uliczce), w którym pod nr. 22 przez jakiś czas mieszkał Franz Kafka. ↓


Nie jest tajemnicą, że Czesi dużo czytają, a i rynek książki stoi u nich na bardzo wysokim poziomie. Nie mogłam się nadziwić, jakie to piękne wydania mają tam niektóre powieści – twarde oprawy, złocone litery, woluminy z zakładkami – szkoda tylko, że nie zafundowałam sobie żadnego z tych skarbów… Powód był prosty – nie znam czeskiego, więc bym sobie nie poczytała. Ale chociaż mogłam nacieszyć oczy ilością sklepów z książkami, których było naprawdę wiele.

Jako ciekawostkę napiszę Wam jeszcze, że w Czechach takich „miłośników książek” jak my określa się słowem „knihomil”, co oznacza człowieka, który "miluje knihy". W tym momencie pokuszę się o rym: kto knihy (książki) miłuje ten i zakładki chętnie kupuje! Powiedzonko to oczywiście znalazło odzwierciedlenie w praktyce… Skończyło się na trzech pamiątkowych zakładkach, ale byłam bliska zakupienia o wiele większej ilości… ↓


___________________________________________________________________________

Pragę zapamiętam jako miasto o niezwykłym klimacie. Ze swoimi licznymi zabytkami, urokliwymi kawiarenkami, antykwariatami, wąskimi uliczkami i alejkami spacerowymi z pewnością jeszcze przez długi czas będzie nawiedzać moje myśli.

AHOJ!

14 komentarzy:

 1. Ależ klimatyczne zdjęcia! Nie będę ukrywać, że troszeczkę ci zazdroszczę tej wycieczki - pięknych zakładek i miejsc, które miałaś okazję odwiedzić. Chętnie bym się z Tobą zamieniła i zamiast piec babki, czy mazurki, skosztowałabym czeskiego piwa :)

  Wszystkiego dobrego na tę resztę świąt życzę!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zazdroszczę!! :) Musiałaś mieć cudowną wycieczkę.
  A zakładki prześliczne, ahh :)
  Mam nadzieję, że święta dobrze przeżyłaś!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żałuję, że nie mogłam przeciągnąć pobytu w Pradze na czas świąt, ale w kraju też jakoś przeszły 8)

   Usuń
 3. Nawet nie wiesz, jak ci zazdroszczę.;D Też chcę takie cudowne zakładki. Szkoda, że w Polsce tak trudno znaleźć jakieś ciekawe zakładki.;/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ty farciarzu mały!

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne zdjęcia. Też bym się chętnie wybrała do Pragi...:)

  OdpowiedzUsuń
 6. O ja, ale fajnie, też bym chciała pojechać do Pragi!!! *_*

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale ci zazdroszczę tego wypadu do Pragi. Zdjęcia świetne, też bym chciała znaleźć się w tym antykwariacie. Ech pomarzyć można. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zazdroszczę, Praga to cudowne miasto :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zazdroszczę takiej wycieczki :) Antykwariat po prostu boski.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zakładki fajne, wycieczki zazdroszczę, sama bym się z chęcią przespacerowała uliczkami Pragi :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kocham Pragę! To jedna z piękniejszych stolic, które miałam okazję zwiedzić. Byłam tam upalnym latem i mroźną zimą - zawsze jest pięknie. Mogłabym tam jeździć co sezon, ach szkoda, że nikt z bliskich nie podziela mego entuzjazmu...
  Zakładki urocze! Ja znalazłam tylko zwykłą papierową, ale z moim ulubionym widokiem na Most Karola :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z wielką chęcią odwiedziłabym Pragę jeszcze nie raz, a już najchętniej latem - chociaż trochę bym się obawiała tłumu turystów... Teraz było w miarę przyjemnie, tłoczno głównie w okolicach jarmarku świątecznego i większych atrakcji.

   A zakładki to był taki mój mały priorytet -jak tylko miałam okazję, to zaglądałam do księgarni i w końcu znalazłam to, czego szukałam 8)

   Usuń
 12. Wiele słyszałam o tym, że Praga to jedna z najpiękniejszych europejskich stolic. Mam nadzieję, że kiedyś się o tym przekonam na własne oczy :))

  OdpowiedzUsuń