False memory-Dean Koontz

"Aby dotrzeć tam, dokąd nigdy nie dotrzemy, stać się takimi, jakimi nigdy nie będziemy."

16 mar 2011

HOKUS-POKUS * Opowieść o znamienitych magikach i ich zadziwiających dokonaniach *

Dziś prawdziwych MAGIKÓW już nie ma… A szkoda – ja chętnie udałabym się na pokaz iluzji, takiej iluzji z górnej półki, takiej która zadziwia, bawi i pozostawia po sobie całą masę niezapomnianych wrażeń. Niestety, nie dane mi jest oglądanie magicznych występów, dlatego zrekompensowałam sobie ten brak książką „HOKUS-POKUS. Opowieść o znamienitych magikach i ich zadziwiających dokonaniach”. I muszę powiedzieć, iż czuję się w pełni usatysfakcjonowana.

Ladies and Gentleman, Unsere Dammen und Herren, Madame, Messie! Panie i Panowie! Już za chwilę, na scenie u Bellatriks wystąpią najznamienitsze sławy światowej iluzji! Zapraszamy!!!

Paul Kieve, to popularny brytyjski iluzjonista i to właśnie w jego domu spotkamy się z plejadą utalentowanych magików. Każdy z nich w dość nieoczekiwany sposób zmaterializuje się w salonie, bądź ogrodzie naszego bohatera, po to aby dać mu cenne wskazówki i zachwycić nas widzów (czytelników) swoimi najznamienitszymi czarami. Wśród nich Lafayette wraz z przedstawieniem „Lwia narzeczona”, mistrz wynalazku –Servais Le Roy, Talma i jej wędrujące monety, Houdin –francuski cudotwórca, Devant ze sztuczkami iście szatańskimi, oraz wielu, wielu innych prawdziwie zadziwiających showmanów. A wszystko to wzbogacone notami biograficznymi tychże znanych magików, w których nie brak pikantnych ciekawostek...

 Książka dosłownie wciągnęła mnie w ten magiczny świat. Razem z głównym bohaterem czekałam na kolejne wizyty iluzjonistów i ich największe przedstawienia. Pełna ciekawości wczytywałam się w tajniki niektórych trików –tak pokazanych by czytelnik mógł je wykonać samodzielnie i tym samym zadziwić grono najbliższych. Jeżeli do tych moich ‘achów’ i ‘ochów’ doda się ciekawą szatę graficzną – każdy rozdział rozpoczyna ilustracja kurtyny z ‘chochlikiem’ demonstrującym tytuł, oraz liczne ilustracje z występów, wzbogacające treść, obrazujące wykonanie sztuczek – to otrzymamy lekturę wyśmienitą. Co więcej – lekturę odpowiednią i dla starszych wiekiem i dla każdej małolaty. Myślę, że dzieci miałyby dużą frajdę z wdrożenia w życie rozdziału „Tajemnicze różności”… Chociaż kto wie –może i jakiś dorosły by się skusił, żeby zadziwić znajomych np. „czytaniem między wierszami”…?

Ze zdaniem, iż pan Kieve ma „nieprzeciętny dar snucia wciągającej opowieści”, a także i wiedzę z zakresu historii magii i ciekawych szczegółów z życia iluzjonistów, zgadzam się w zupełności. A na to niezwykłe ‘papierowe’ przedstawienie zapraszam was z pełną odpowiedzialnością!

Moja ocena: 5/6
Dane o książce: Paul Kieve, HOKUS-POKUS. Opowieść o znamienitych magikach i ich zadziwiających dokonaniach, Telbit 2010, s. 304.

- Za książkę dziękuję Wydawnictwu TELBIT -

18 komentarzy:

 1. :) Z miłą chęcią zafunduję sobie domowy pokaz magi :)
  A jeśli chodzi o iluzję ostatnio przez przypadek natrafiłam na ten oto filmik :)
  http://zluzuj.pl/niesamowita-magia---lance-burton,a,283.html

  Mnie ten magik ujął swoim niesamowitym urokiem osobistym :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaraz sobie odtworzę ten filmik ;)
  A tak na marginesie -to wielka szkoda, że u nas tak niewiele w temacie iluzji się dzieje... W innych krajach coś tam słychać, nawet przyznają nagrody dla najlepszych magików (kiedyś widziałam w tv relacje z takiego wydarzenia), a w naszym kraju iluzji brak... Magiczna bieda :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale się tu u Ciebie magicznie zrobiło ;)Ja też sobie wyświetlę filmik. Nie pamiętasz może jakie to były nagrody?

  OdpowiedzUsuń
 4. Poszukałam trochę i znalazłam -> w TVP2 był taki cykl „Królowie magii” - relacjonowano w nim uroczystości wręczania nagród (nie ma podanej nazwy) dla najlepszych na świecie magików i iluzjonistów.

  OdpowiedzUsuń
 5. To ciekawe, szkoda, że nie widziałam... Ale to świadczy, że jednak gdzieś są magicy! ;) I nie zapominajmy o dawniejszych występach Davida Copperfielda. Teraz jest jakiś nowy iluzjonista Criss Angel -na TV4 można zobaczyć.

  OdpowiedzUsuń
 6. To teraz magia nie ma już przed Tobą żadnych sekretów ;) A w Polsce chyba takim najbardziej znanym iluzjonistą jest Maciek Pol, kiedyś często pokazywał się w TV.

  OdpowiedzUsuń
 7. mam ją w domu. będę musiała się w końcu wziąć za czytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Galimatias - The World Magic Awards - tak się nazywają te nagrody 8)

  Pisząc - "Dziś prawdziwych MAGIKÓW już nie ma…", miałam na myśli to, że takie występy, w ogóle iluzja, jest rzadko spotykanym zajęciem. Kiedyś magik wraz z przedstawieniem objeżdżał pół Europy i Ameryki, a odkąd pojawiło się kino, odtąd sztuka magicznych show zaczęła, że tak powiek ‘kuleć’… Szkoda…

  Nemeni - muszę przyznać, że coraz mniej ;) Żebym nie zaczęła z tego wszystkiego czarować :D

  Varia - chętnie poznam Twoją opinię.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaproszenie na "papierowe" przedstawienie oczywiście przyjęłam, bo uwielbiam magików:D. Bardzo ciekawa recenzja, więc szybciutko zapisuję na listę:).
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Brzmi niezwykle zachęcająco :)).

  OdpowiedzUsuń
 11. Masz fantazję dziewczyno :)
  Świetna recenzja, zresztą ja u Ciebie nie widzę gorszych recenzji ;)
  Posłodziłam i przyznaję, że nabrałam ogromnej ochoty na te czary, chociaż wiek mój już nie nastoletni, eh...

  OdpowiedzUsuń
 12. Przeczytałam właśnie komentarze i też coś dorzucę. Znacie może kogoś takiego jak Jurij Mokriszczew, przybył do nas z Kijowa i prezentuje pokazy hipnozy, był też w telewizji TVN, TVP1.

  OdpowiedzUsuń
 13. muszę przyznać, że zachęciłaś ;) a ja wybrałabym się na pokaz Davida Copperfielda nie wiem czemu ale chciałabym sie przekonać jak to z tą magią tak naprawdę jest :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Chętnie przeczytam - nie miałam okazji nigdzie słyszeć o tej pozycji i cieszę się, że "napotkałam" ją dzięki Tobie :)

  Ja również poszłabym na taki występ z prawdziwego zdarzenia, ale chyba nie ma gdzie :(

  OdpowiedzUsuń
 15. Lubię iluzję i magików, dlatego książkę z miłą chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 16. Czuję się zaproszony do czytania ;-)
  Chociaż zastanawia mnie czy to nie bardziej pozycja dla dzieci?

  OdpowiedzUsuń
 17. Kasandra, Bujaczek, Archer, Daria, C.S., Katarzyna -> cieszę się, że zachęciłam Was do przeczytania tej magicznej lektury :)

  Marianna -dzięki za to morze komplementów, chyba się zarumienię 8)

  Anonimowy -zarówno dziecko jak i dorosły świetnie się odnajdą w tym temacie.

  OdpowiedzUsuń